Sauvignon blanc

      Sauvignon Blanc pochádza z Francúzska, odkiaľ sa táto odroda rozšírila nielen do krajín Európy, ale i do Severnej a Južnej Ameriky, južnej  a  severnej  Afriky,  Austrálie   a  Nového  Zélandu.  V  našich  podmienkach  sa  pestuje   v  obmedzenom množstve  najmä  v  okolí  Nitry  a  Vrábel. Registrovaná je od roku 1941.                                            

Čo je pre Saugvignon Blanc typické?
Bobule odrody Sauvignon Blanc sú malé až stredne veľké, elipsovité alebo okrúhle, zelenej až žltkastej farby, na krátkej stopke, v hustých strapcoch, a preto sú často deformované. V chuti týchto bobúľ je cítiť príchuť pripomínajúca pŕhľavu.  

      Z hľadiska úrodnosti patrí Sauvignon Blanc medzi odrody s priemernou rodivosťou. Použitím klonovaného materiálu je možné  dosiahnuť   úrodu  8,5  -  10,5  t.  ha  - 1. Kvalita  odrody  Sauvignon Blanc  nespočíva  ani  tak  vo  vysoke tvorbe cukrov  v  bobuliach, ako  v  súhrne  všetkých  podstatných  zložiek  budúceho  vína,  teda  cukornatosti,  obsahu  kiseliny  a  arómy. Cukornatosť  hrozna  je  v  priemere  18-19 kg. hl-1, obsah kyselín sa pohybuje v rozmedzí 9-12 g.l-1. Sauvignon Blanc je typický špecifickou arómou, ktorá sa vyznačuje variabilitou, v závislosti od klonovaného materiálu, ročníku a pôdy, v ktorej sa pestuje.                     

Využitie odrody Sauvignon Blanc: Odroda je predurčená na výrobu vysokokvalitných vín, s rôznou chuťou a arómou. Buketom citlivo reaguje na rôzne pôdy a svojimi variabilnými biotypmi dokáže vyčariť chuť broskýň, čiernych ríbezlí v zmesi s chuťou  muškátu  až  po  drsnejšiu  žihľavovinu  a  trávovinu. Výnimočnosťou  odrody  Sauvignon Blanc  je, že  aj  po  rokoch  vo svojich  vínach zachováva  sviežosť  a  arómu.

 

 

Radenie: