Portugieser - Oporto

      Víno z Modrého Portugalu má rubínovú farbu, plnú chuť, výraznú ovocnú arómu po červenom ovocí, podporenú jemnou trieslovinkou. Optimálne sú vína, ktoré ležali v drevených sudoch. Synonymá: Česká a Slovenská republika: Portugalské Modré, Oporto, Portugal, Ranina, Skoré černé.

Pôvod a rozšírenie: Pôvod tejto odrody je neznámy. Názov poukazuje na portugalský pôvod, ale nie je to tak. V Portugalsku sa vôbec nepestuje a portugalský ampelografovia neuznávajú jeho príbuznosť k žiadnej odrode tam pestovanej. V Dolnom Rakúsku a Maďarsku sa pestuje od nepamäti a odtiaľ sa rozšíril aj do Nemecka, Česka a Slovenska. U nás bol zaregistrovaný v roku 1941.

       Modrý Portugal je odroda vhodná na veľké množstvo technológií spracovania hrozna a výroby vína. Často sa používa na výrobu mladého červeného vína. Na tento účel je vhodná krátkodobá macerácia s následnou jablčno-mliečnou fermentáciou. Vďaka pomerne dobrej fenolovej zrelosti a cukornatosti je táto odroda vhodná aj na výrobu veľmi kvalitných prívlastkových vín so zrením v dubových sudoch. Pri zbere hrozna v októbri je už väčšinou dobrá fenolová zrelosť a je možná macerácia i dlhšiu dobu s následným alebo i súčasným odbúravaním jablčnej kyseliny. Následným ležaním v drevených sudoch získava víno stabilnú, intenzívnu farbu a plnosť chuti. 

      Z hľadiska polohy pestovania je Modrý Portugal najvhodnejšia odroda v okrajovom severnom vinohradníctve, najmä pre skorosť dozrievania a pravidelnú úrodnosť. Nedostatkom je nízka odolnosť proti zimným mrazom a náchylnosť na infekcie. Modrý Portugal je vhodný aj na konzum v čerstvom stave. Gazdinky ho používajú aj na „ťahanú štrúdlu“, preto sa často prezýva ja „štrudlák“. Veľmi dôležitá je teplota podávania – nemala by prekročiť 12 oC, aby sa v pohári nezohriala nad 15 oC. Ide totiž o ľahšie svieže víno, ktoré pri vyššej teplote stráca svoju ovocnú zaujímavosť. Možno ho použiť aj k ľahšej divine, najmä k úpravám s bohatou šťavou, či k sviečkovej.