Chardonnay

Odroda:  Je  kráľom  bielych  muštových  odrôd  viniča.  Víno  dorobené  z  tejto  odrody  je  natoľko  populárne,  že  sa  v súčasnosti  hovorí  o celosvetovej chardonnaymánii. Darí sa jej celosvetovo, očarí vždy inou tvárou. Odroda sa ako jediná biela používa i na výrobu pravého francúzskeho šampanského.

Pôvod odrody:  Odroda  Chardonnay  sa  rozšírila  do  celého  sveta  z  Burgundska  vo  Francúzsku, kde  je  považovaná  za neutrálne  víno. Víno sa pokladalo dlho za identické s odrodou Burgundské biele. Až v roku 1896 sa oddelilo ako samostatná odroda. Vo Francúzsku sa najviac pestuje s Rulandským bielym v oblasti Burgundska a Alsaska a v súčasnosti predstavuje v celosvetovom meradle najdôležitejšiu odrodu pre výrobu suchých bielych vín. Najlepšie podmienky na pestovanie má na hlinitých pôdach. Na Slovensku spoločne s odrodou Rulandské biele zaberajú až 8 % celkovej plochy vinohradov a dávajú skvelé akostné aj prívlastkové vína.

Charakteristika odrody: Má  bujný  rast. Listy  sú  s  výrezom  lýrovitého  tvaru  bez  listovej  čepele. Dozrieva  neskôr,  na konci  septembra  až  začiatkom  októbra.  Je  buketnejšie  ako  Burgund  Biely, má však nižšiu úrodnosť. Dnes sa považuje za  kvalitatívne  lepšiu  variantu. Lepšie vyzrieva a máva vyšší obsah cukru. Vinohradníci ho pre jeho výborné akostné vlastnosti pestujú, vinári z neho radi robia víno, ktoré konzumenti nadovšetko radi konzumujú. Je to jedna z najpopulárnejších odrôd na svete.

Charakteristika vína: Chardonnay je suché biele víno vysokej kvality. Je bledozelenkavej farby s iskrivým zelenkavožltým odtieňom. Disponuje výraznejšou ovocnou arómou. Jemná medová vôňa pripomína kvietky agátu. Vo vôni môžete nájsť tóny citrusového ovocia, banánu, med, oriešky, jablká. Často  vonia  po  ananáse  i  mangu.  Príjemné  kyselinky  a  tóny pripomínajúce  limetky  sú  v  chuti  doplnené  kvetinovo-ovocnými  tónmi. Chuť  je  korenistejšia,  plná  a  extraktívna. Prekvapí aj  jemnou  vanilkovou  chuťou  a  dochuťou  po  karameli.  Na Slovensku často dosahuje ľahký buket. Je to taktiež plnšie, extraktívnejšie víno, mimoriadne akostné s dlhou perzistenciou vône i chuti. Kvôli vyššiemu obsahu trieslovín sa hodí i na barikovanie. Prítomnosť „bariku“ neunavuje, po prehltnutí nadobúda plnší, vášnivejší charakter. Víno tak naberá iný rozmer. A vtedy sa z neho stáva skutočná delikatesa. Chardonnay dáva víno vynikajúcej kvality, vhodné na uchovávanie a patrí k najznámejším najmä na západnej pologuli. Fľašovú zrelosť dosahuje v rozpätí od 2 do 5 rokov v prípade akostného vína a od 4 do15 rokov v prípade prívlastkových vín. Odporúčaná teplota na podávanie je 10 – 12° C.

Gastrokombinácia: Chardonnay  je  mimoriadne  vhodné  k  morským  rybám,  mäsovým  minútkam,  dezertom,  k zeleninovým  jedlám,  k hydine, bielemu mäsu. Hodí sa aj k šalátovým predjedlám, prírodnej úprave kuracieho mäsa, k cestovinám. Zrelé víno je ideálne k divine, výraznejším paštétam, k údenému mäsu.
 

Radenie: