Frankovka modrá

      Je to typická stredoeurópska odroda. Je vynikajúca na výrobu červených vín, ktoré patria u nás medzi najkvalitnejšie. Drahocenný rubín je synonymom tejto odrody. Frankovka  modrá  dokáže  odolať  aj  ťažkým  prírodným  podmienkam  a  za  dobrú  starostlivosť sa  vo  vydarených  ročníkoch  odmení  nádhernými  sviežimi  vínami.   Je  vďačná  za  mierny  južný  svah,  no  darí  sa  jej   i  na  rovinatých  terénoch  v  ľahších,  ale  úrodných  hĺbkových  pôdach. Pôvod nie je presne známy. Ide o veľmi starú odrodu, ktorá je podľa určitých prameňov nemeckého pôvodu, ale pravdepodobne pochádza z dolného Rakúska, možno z Chorvátska. Jedným z jej predkov je aj odroda Heunisch. Dnes sa pestuje v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku a na Morave. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v posledných rokoch sa pod názvom Lemberger začína rozširovať aj na západnom pobreží USA. Je bujného rastu. Odolnosť voči mrazu je dobrá. Veľmi bohato rodí. Raší skoro a dozrieva neskoro, preto jej vyhovujú najteplejšie polohy na sprašových pôdach. Ale na druhej strane vďaka vynikajúcej mrazuvzdornosti je táto odroda vhodná aj do klimaticky chladnejších podnebí.

      Frankovka Modrá je ľahšie menej výrazné červené víno. Sýta červená farba môže prechádzať až do ohnivo tmavých  rubínových  tónov.  Vo   vôni   prevažuje  škorica   a  zrelé  višne,  doplnené   záhadným dymovým  podtónom,  ďalej  je  to kôstkové   ovocie   alebo   vlašské   orechy.   Pri   najteplejších ročníkoch sa do vôní vkráda aj krásna sladkastá vôňa prezretých malín, či černíc. Typická chuť Frankovky je príjemne drsná a korenistá, obohatená nenápadnými dymovými tónmi, zanecháva  dlhotrvajúci  a  výrazný  vnem  na  podnebí.  Môžeme   v  nej  nájsť   aj  chuť  škorice  alebo  horkej  čokolády. Mladé  vína   bývajú  tvrdé,  zvýraznené  trpkosťou  po  trieslovinách,  extraktívne  s  vyššou kyselinkou Kvalita vína rastie úmerne s teplotami pri dozrievaní hrozna. S postupujúcim zretím stráca tvrdosť a rozvíja sa do šírky, plnosti a hĺbky. Práve strata tvrdosti signalizuje ukončenie zretia. Hodí sa ako na prípravu barikových vín tak na zretie vo fľaši. Akostné vína dosahujú zrelosť v rozpätí 2 až 4 rokov, vína s prívlastkom v rozpätí 6 až 10 rokov, je preto vhodná do archívu. Odporúčaná teplota na podávanie je 15 – 17°C.

      Gastro: Frankovka Modrá sa hodí ku korenistým jedlám z tmavého mäsa, ku grilovaným a pečeným jedlám z hydiny a predovšetkým k  divine.  Ideálnym  partnerom  je  k  hovädziemu   a  teľaciemu  steaku,  anglickej  roštenke,  sviečkovej,  teplej  šunke,  či  údenému  jazyku.  Dá  sa  skombinovať aj s tvrdým plesňovým a údeným syrom alebo cestovinou.

Radenie: